Kredyt gotówkowy z wpisami w bazach
Kredyt gotówkowy mogą otrzymać osoby, które posiadają zdolność kredytową. Przy jej ocenie bierze się pod uwagę różne czynniki, w tym między innymi wysokość dochodów oraz ich źródło. Nie bez znaczenia jest też historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Czy można otrzymać kredyt bankowy z wpisami w bazach?
Jak funkcjonują bazy dłużników?
W Polsce działa kilka baz dłużników, które zbierają informacje o osobach, niespłacających zobowiązań w terminie, choć nie tylko. Dobrym przykładem jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK), w którym znajdziemy wpisy o nieuczciwych dłużnikach, lecz również osobach, które sumiennie spłaciły w terminie zobowiązanie kredytowe. Niektóre bazy dłużników gromadzą informacje o tych, którzy mają zaległości w innego typu płatnościach, na przykład za czynsz. Trafić do tego typu rejestru można na wniosek wierzyciela. Warto mieć na uwadze, że bazy dłużników stanowią głównej źródło informacji dla banków, które sprawdzają, czy potencjalny klient jest wiarygodny i czy nie posiada niespłaconych zobowiązań.
Kredyt z wpisami w BIK - czy można go uzyskać?
Do rejestrów dłużników zwykle trafiają osoby, które celowo nie spłacają swoich długów. Zdarza się jednak, że zapomnimy o zapłacie ostatniej raty pożyczki czy kredytu, a już nasze nazwisko pojawi się w bazie. Warto więc pilnować swoich długów, bowiem kredyt z wpisami BIK nie jest udzielany przez żaden bank. Powodem jest fakt, iż tego typu instytucje chcą mieć pewność, co do wiarygodności i sumienności swoich potencjalnych klientów. Jeśli nie regulowali oni terminowo zobowiązań w przeszłości, to istnieje duże ryzyko, że nie będą tego robili obecnie. Dlatego też kredyty z bikiem to jedynie hasło reklamowe, którymi posiłkują się niektóre firmy pożyczkowe, lecz nie banki. Zanim więc złożymy wniosek o kredyt gotówkowy, wato sprawdzić, czy przypadkiem nie trafiliśmy do bazy dłużników. Dobrym źródłem wiedzy jest wspomniany BIK, w którym możemy pobrać raport o sobie bezpłatnie.
Zdolność kredytowa, a historia kredytowa
Kredytobiorcy często mylą pojęcie zdolności kredytowej z historią kredytową. Zdolność kredytowa określa, czy klient będzie w stanie z własnych dochodów spłacić zobowiązanie w terminie. W jej ocenie brane są pod uwagę następujące czynniki:
- wysokość miesięcznych dochodów,
- źródło dochodów,
- ilość osób, pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
- średnie, miesięczne wydatki,
- wiek kredytobiorcy.
Tymczasem historia kredytowa dotyczy właśnie niespłaconych zobowiązań - jeśli takowe posiadamy, nasza historia kredytowa określana jest jako zła. Jeśli sumiennie spłacaliśmy poprzednie zobowiązania, mamy dobrą historię kredytową. Należy pamiętać, że nawet w przypadku posiadania wysokiej zdolności kredytowej, nie jest możliwe otrzymanie finansowania, jeśli mamy złą historię kredytową. Kredyty z wpisami w bazach dłużników w rzeczywistości bowiem nie są udzielane przez banki.
Pożyczka bez baz - alternatywa dla kredytu?
Co powinien zrobić potencjalny kredytobiorca, który przypadkiem trafił do bazy dłużników, gdyż zapomniał uregulować swoje zobowiązanie, lecz jego działanie nie było celowe? Przede wszystkim musi on dokonać spłaty w jak najkrótszym czasie, a następnie poprosić wierzyciela o wycofanie wpisu. W niektórych przypadkach jest to możliwe, choć wymaga nieco czasu. Dlatego też osoby, którym zależy na jak najszybszym pozyskaniu gotówki, mogą ubiegać się o pożyczki pozabankowe. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele firm pożyczkowych również sprawdza historię kredytową swoich klientów. Nie jest prawdą, iż pożyczki przez internet na konto bankowe dostępne są dla każdego zainteresowanego. Choć firmy pożyczkowe nie sprawdzają zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów, dokonują przeglądu baz dłużników. Dzięki temu mogą upewnić się co do tego, że pożyczkobiorca nie posiada niespłaconych w terminie zobowiązań.
Czy pożyczka na raty bez bik jest więc możliwa do uzyskania? Niektóre firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie taki produkt, lecz należy pamiętać, iż często są one obwarowane pewnymi obostrzeniami. Zazwyczaj klient musi spłacić zobowiązanie i dostarczyć firmie potwierdzenie dokonania płatności. Wtedy też, pomimo iż ciągle figuruje w bazie, firma udzieli mu pożyczki pozabankowej. Czasami wystarczy przedstawienie pisemnej ugody, zawartej z wierzycielem. Tego typu pożyczki na raty zwykle opiewają na niskie kwoty, bowiem firmy pożyczkowe nie chcą ponosić dużego ryzyka, związanego z nieuregulowaniem zobowiązania przez klienta. Z tych też powodów, uzyskanie pożyczki bez bik czy bez sprawdzania innych baz dłużników, nie jest proste. Ponadto, nie każda firma pożyczkowa będzie w stanie udzielić finansowania, nawet jeśli klient spłaci swoje długi - wiele instytucji w ogóle nie ma tego typu pożyczki w swojej ofercie.
Kredyt i pożyczka dla sumiennych klientów
Posiadanie niespłaconych zobowiązań w większości przypadków przekreśla możliwość uzyskania pożyczki bądź kredytu. Choć często spotkać się można z hasłami, takimi jak kredyt bez bik czy pożyczka bez sprawdzania baz, to jednak warto mieć świadomość, iż uzyskanie finansowania nie jest tak proste, jak wygląda to w reklamie. Ponadto, żaden bank nie udzieli kredytu osobie, figurującej w bazach dłużników. Kredyt gotówkowy przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które posiadają dobrą historię kredytową oraz wysoką zdolność kredytową. Nieco inaczej wygląda to w firmach pożyczkowych - tutaj zdolność kredytowa nie jest sprawdzana, jednak instytucje analizują historię kredytową swoich klientów. Udzielenie finansowania osobom zadłużonym dla wielu jest zbyt dużym ryzykiem.
Ponadto, klienci, którzy posiadają niespłacone zobowiązania finansowe, nie powinni zaciągać kolejnych, bowiem zaczynają oni rolować swój dług, czyli spłacać jeden kredyt kolejnym. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, w której trudno znaleźć wyjście. Dlatego też banki i większość firm pożyczkowych odmawiają udzielenia finansowania osobom, których nazwiska znaleźć można w bazach dłużników. Przed złożeniem wniosku, warto więc sprawdzić, czy znajdujemy się w bazach, a jeśli tak, to należy w pierwszej kolejności spłacić posiadane zobowiązania.