Kredyt dla firm online – pożyczki dla firm | Saverium

Kredyt dla firm – najważniejsze informacje

Instytucje bankowe oferują kredyty oraz pożyczki online. Mogą to być zobowiązania w formie niezabezpieczonej, czego przykładem są kredyty gotówkowe, jak i produkty z zabezpieczeniem – hipoteczne i samochodowe. Do tego dochodzą kredyty oferowane konkretnym grupom odbiorców – dla klientów prywatnych oraz dla firm. Na jakie produkty tego typu w bankach mogą liczyć przedsiębiorcy?

Kredyt dla firm – najważniejsze informacje

Co to jest kredyt dla firm?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt dla firm, nazywany również kredytem firmowym, jest zobowiązaniem oferowanym i udzielanym przedsiębiorcom, działającym w różnej formie prawnej. Niekoniecznie muszą oni prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Kredyty firmowe stanowią ważny element oferty dla przedsiębiorców w polskich bankach.

Jeśli okaże się, że właścicielowi firmy brakuje środków na wypłaty wynagrodzeń pracowniczych czy na przeprowadzenie zaplanowanej inwestycji, może wówczas zainteresować się zaciągnięciem zobowiązania.

Kredyty dla firm to szeroka oferta finansowania zewnętrznego klientów biznesowych, czyli takich, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Czym charakteryzuje się kredyt dla firm?

Kredyty dla firm przeznaczone są dla przedsiębiorców. Zwykle banki wymagają, by prowadzili oni biznes już od jakiegoś czasu. Kredyty dla firm na start, udzielane młodym przedsiębiorcom już od pierwszego dnia po rejestracji działalności w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) są rzadkością.

Takie zobowiązanie najczęściej musi być spożytkowane na cele związane w pewien sposób z działalnością prowadzoną przez firmę – bieżącą lub inwestycyjną.

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Istnieje co najmniej kilka rodzajów kredytów firmowych. Wśród nich:

 • kredyt gotówkowy dla firm,
 • kredyt obrotowy,
 • kredyt inwestycyjny,
 • kredyt płatniczy,
 • kredyt służący innowacjom technologicznym,
 • kredyt kupiecki, handlowy lub towarowym.

We wniosku o kredyt gotówkowy firmowy przedsiębiorca nie musi zgłaszać, na co będzie on przeznaczony. Dlatego można powiedzieć, że jest to kredyt dla firm na dowolny cel, podobnie jak produkt tego samego rodzaju oferowany prywatnym klientom.

Bardzo popularnym rodzajem zobowiązania jest kredyt obrotowy dla firm, który przyznawany jest w szczególności małym i średnim przedsiębiorcom, w przeciwieństwie do kredytu inwestycyjnego przeznaczonego głównie dla dużych graczy. Umożliwia on finansowanie wszystkich wydatków, jakie są związane z bieżącą działalnością danej marki.

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt inwestycyjny musi zostać zagospodarowany na realizację inwestycji zaplanowanych przez przedsiębiorcę. Taki produkt może posłużyć do zakupu m.in. nieruchomości, pojazdów, maszyn i urządzeń, ale i oprogramowania czy nowoczesnych technologii. Możliwości wykorzystania pieniędzy pochodzących z kredytu inwestycyjnego dla firmy są bardzo szerokie. Wysokość takiego zobowiązania jest zwykle znacznie większa niż kredytów gotówkowych dla firm czy kredytów obrotowych, ale zawsze uzależniona jest od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach uzyskanie kredytu inwestycyjnego związane jest z koniecznością wniesienia wkładu własnego, np. w wysokości 20–30 proc. zaplanowanych wydatków.

Kredyt płatniczy przypomina kredyt odnawialny, bo udzielany jest w rachunku bieżącym – służy regulowaniu aktualnych płatności dokonywanych przez przedsiębiorcę. Z kolei kredyt technologiczny to specjalny rodzaj zobowiązania dla firm przeznaczony na wdrażanie nowych rozwiązań w przedsiębiorstwach. Spłata takiego produktu może być częściowo dofinansowana przez BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czy warto wziąć kredyt dla firm?

W sytuacji, w której firma nie ma pieniędzy na to, by wypłacić wynagrodzenia, uiścić płatności za rachunki, opłacić faktury za zamówione surowce niezbędne np. do prowadzenia produkcji, zaciągnięcie kredytu na pewno jest dobrą opcją. Przydaje się on także i wtedy, gdy planowana jest inwestycja, a bieżące przychody nie pozwalają na zgromadzenie odpowiednich środków na te cele.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt firmowy?

Żeby dostać kredyt firmowy, należy być przedsiębiorcą, czyli osobą prowadzącą działalność gospodarczą lub wspólnikiem w danej spółce. Sama spółka również w określonych przypadkach może zaciągać na własny rachunek zobowiązania, takie jak kredyty bankowe.

Banki wymagają dobrej historii kredytowania od klientów firmowych oraz wystarczająco wysokiej zdolności – tak samo jak w przypadku zobowiązań dla osób fizycznych. Warunkiem uzyskania kredytu firmowego może być też odpowiednio długi staż rynkowy, wynoszący przeciętnie, minimum, od 6 do 12 miesięcy.

Jakie dokumenty są wymagane do kredytu firmowego?

Podstawową kwestią przy staraniu się o kredyt na firmę jest złożenie wniosku. Poza tym, w zależności od banku i rodzaju kredytu firmowego na dowolny cel lub znany cel, katalog wymaganych dokumentów może być nieco inny. Zalicza się do niego:

 • dokument tożsamości wnioskodawcy, np. przedsiębiorcy czy osoby uprawnionej do reprezentowania firmy,
 • dokumenty założycielskie firmy,
 • ostatnia deklaracja PIT,
 • dowód opłacania regularnie składek na ZUS i podatków do US,
 • podsumowanie księgi przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów lub inne dokumenty księgowe,
 • prognozy finansowe wymagane na cały okres kredytowania.

Na podstawie takich dokumentów bank może wydać decyzję o udzieleniu kredytu dla firmy lub odrzuceniu wniosku.

Na co można wydać środki z kredytu firmowego?

W zależności od tego, z jakim kredytem firmowym mamy do czynienia, inaczej można wydatkować pochodzące z niego środki. Kredyt gotówkowy dla firm można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością. Przyda się on, jeśli powstanie potrzeba na przykład zapłacenia wynagrodzeń. Kredyt technologiczny jest udzielany z myślą o sfinansowaniu nowych technologii – ich zakupu lub opracowania w przedsiębiorstwie, a kredyt inwestycyjny służy planowanym inwestycjom.

Natomiast kredyt obrotowy dla firm powinien być spożytkowany na wydatki bieżące, które koniecznie muszą wiązać się z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością. Można z takiego zobowiązania opłacić zaległe faktury i sfinansować zakup surowców, materiałów, półproduktów czy niezbędnych usług.

Oprocentowanie kredytów dla firm

W zależności od oferty bankowej, inne może być oprocentowanie kredytów dla firm. Mowa tu o oprocentowaniu nominalnym, które może być punktem wyjścia przy porównywaniu ze sobą różnych ofert. Niemniej, trzeba mieć świadomość, że owe oprocentowanie nie jest jedynym kosztem, jaki poniesie klient przy jego zaciągnięciu.

Kredyt dla firm – kalkulator

Przedsiębiorca może uzyskać informacje o tym, ile będzie go kosztować wybrany kredyt firmowy, jeśli skorzysta z kalkulatora. Zwykle w kalkulatorze kredytu dla firm wskazuje się, jaka ma być jego kwota i okres spłaty. Do tego wybiera się cel zobowiązania i jego rodzaj, by poznać możliwe propozycje bankowe.

Kredyt firmowy przez internet – online

Dzięki ofertom kredytu firmowego przez internet można wnioskować o środki w trybie online, bez wychodzenia z domu – szybko i skutecznie. Banki w okresie pandemii koronawirusa dokładały wszelkich starań, by móc obsługiwać klientów, również firmowych, na odległość. Bez problemu, już dziś, można zatem zaciągnąć kredyt dla firm online. Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Sprawdź ofertę kredytów dla jednoosobowych działalności gospodarczych.

Meta TITLE: Kredyt dla firm online – pożyczki dla firm | Saverium

Meta DESCRIPTION: Kredyty i pożyczki online dla firm na dowolny cel ✓ Sprawdź najważniejsze informacje ✓ Zobacz jakie warunki musisz spełnić

URL: https://www.saverium.pl/kredyt-dla-firm/

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły