Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kredyty gotówkowe są szybkim i obecnie dość prostym sposobem na pozyskanie konkretnej ilości gotówki. Niemniej jednak bierzemy pod uwagę także i to, że kredyt gotówkowy to terminowe zobowiązanie, które i tak finalnie doprowadza do tego, że i tak musimy oddać do banku znacznie wyższą kwotę niż tę, którą pożyczyliśmy. Dla przeciętnego kredytobiorcy zawsze najważniejszym parametrem powinno być oprocentowanie kredytu gotówkowego. Czy więc stopy procentowe mają na nie wpływ?
Każdy kredyt gotówkowy jest oprocentowany i co do tego przyszli kredytobiorcy z pewnością nie mogą mieć wątpliwości. Niemniej jednak banki oferują zwykle dwa rodzaje oprocentowania. Można tu wskazać na:
W tym wypadku, kredytobiorcy naturalnie zastanawiają się, które rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze? Otóż oprocentowanie stałe to nic innego jak gwarancja tego, że nasza rata kredytu pozostanie taka sama, nawet w momencie kiedy stopy procentowe wzrosną lub wręcz przeciwnie, zmaleją. Z jednej strony ten rodzaj oprocentowania sprawia, że kredytobiorca jest zabezpieczony przez wzrostem stóp procentowych, jednak w momencie kiedy one spadną, będzie on musiał i tak spłacać wyższe raty.
W przypadku oprocentowania zmiennego, wysokość raty będzie zmieniała się wraz z wysokością stóp procentowych. Które rozwiązanie jest więc korzystniejsze? Cóż, kredytobiorcy w Polsce zwykle wybierają tę drugą możliwość. Niemniej jednak zgodnie z przewidywaniami, w 2022 roku stopy procentowe mogą dalej utrzymywać się na tendencji rosnącej. W tym wypadku to kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem.
WIBOR jest jednym z tych pojęć, które powinno być dobrze znane większości kredytobiorców. Dlaczego? Otóż WIBOR to nic innego jak wysokość oprocentowania, na podstawie którego banki udzielają sobie kredytów między sobą. WIBOR poniekąd kształtowany jest na podstawie stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, a także na podstawie wskaźników największych, krajowych instytucji bankowych. Jaki ma on wpływ na kredyt gotówkowy na dowolny cel? Otóż WIBOR związany jest z kredytem zaciągniętym na zmienne oprocentowanie. Aktualizowany jest on co pewien okres czasu jak np. trzy miesiące, sześć miesięcy, czy także i jeden dzień. W tym momencie zmianie będzie także ulegało dotychczasowe oprocentowanie kredytu gotówkowego.
Kredytobiorcy z pewnością zauważyli, że raty kredytu gotówkowego w porównaniu chociażby do tych z roku 2021 (przed podwyżką stóp procentowych), były o wiele niższe niż te, które przychodzi płacić np. w lipcu 2022 roku. Wobec tego, pojawia się pytanie - dlaczego kredyt gotówkowy ratalny rośnie? Otóż można powiedzieć, że wszystko uzależnione jest od wysokości stóp procentowych, które ustalane są przez RPP, czyli Radę Polityki Pieniężnej. Jednocześnie, bazuje ona na obecnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej, a dokładniej na wskaźniku inflacji. Można więc powiedzieć, że:
Docelowo inflacja w Polsce ma być utrzymywana na poziomie około 2,5%. Jeśli jednak inflacja jest zbyt wysoka i następuje podwyżka stóp procentowych, automatycznie rośnie także oprocentowanie kredytu, a wraz z nim także i jego rata. Jak więc widać, rosnące raty kredytu są wynikiem ciągu przyczynowo skutkowego, na który kredytobiorcy nie mają żadnego wpływu.
Podniesienie raty kredytu gotówkowego nie jest optymistycznym scenariuszem dla żadnego z kredytobiorców. Pozytywem w tej sytuacji może być to, że bank może podnosić ratę kredytów, nie przekraczając przy tym ustalonego progu. Tak więc o ile maksymalnie może wzrosnąć rata kredytu gotówkowego? Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego maksymalne oprocentowanie kredytu w skali roku nie może przekraczać dwukrotności ustawowych odsetek. Te z kolei równe są stopie referencyjnej NBP i 3,5%. Wszystkie banki podnosząc więc ratę kredytów gotówkowych, muszą trzymać się ustalonego progu. Podniesienie raty kredytu, a także kwota, o ile ona wzrośnie, jest równocześnie zależna od wysokości zaciągniętego przez kredytobiorców zobowiązania.
Sprawdź również inne nasze artykuły związane z kredytami: